Фільтр газовий - це пристрій, створене спеціально для відсіювання сторонніх твердих частинок, іржі, пилу, домішок смоли та інших небажаних вкраплень, з тим, щоб потік природного газу в трубі став чистим і однорідним.
Необхідність в таких фільтрах з'явилася внаслідок того, що потрапляння разом з природним газом сторонніх елементів в складні технічні прилади, стало приводити до збоїв в роботі дорогого устаткування або його виходу з ладу. Значно дешевше виявилося зайнятися очищенням і фільтрацією газу, ніж постійно ремонтувати й оновлювати складні механізми.

Фільтри широко застосовуються на газопроводах, їх встановлюють перед запірно-регулюючими пристроями такого обладнання як тепло генератори, котли, інфрачервоні і інші обігрівачі. Це покращує герметичність системи подачі і розподілу газу, знижує ризик появи іржі. Ремонтні роботи потрібно проводити рідше, знос зменшується, що призводить до помітної економії коштів. Більш того, вимірювальні прилади, наприклад, лічильники, чутливі до ерозії, починають працювати точніше, а ймовірність їх поломки через потрапляння сторонніх тіл практично сходить нанівець.

Фільтр газовий і принцип дії пристрою лягли в основу створення подібних деталей для автомобільної системи подачі палива, де очищається газ, що надходить у двигун.

Як вибрати газовий фільтр і як часто його міняти або чистити - питання складні і на них немає однозначної відповіді. Зрозуміло, щоб зберегти працездатність обладнання, очисні елементи потрібно регулярно оновлювати. Але точних нормативних термінів немає. Якщо на автомобілі такі фільтри рекомендують міняти кожні 10-15 тисяч кілометрів, то з газопроводами все складніше. Це залежить від чистоти поступаемого природного газу, якості самого фільтра, режиму його експлуатації та інших факторів. Але варто відзначити, що останнім часом з'явилися пристрої з вбудованими індикаторами забруднення.

Газові фільтри, в залежності від марки та моделі, можуть забезпечити різну ступінь очищення палива. При виборі пристрою варто, також, звернути увагу на показник максимального робочого тиску в системі, який мав би перевищувати цифр, вказаних в паспорті виробу. 2 бар відповідає 200 кПа, а 6 бар - 600 кПа.

Газові фільтри розрізняються також за типом приєднання до труби. Муфтові - з без різьбових з'єднань, кріплення яких здійснюється з використанням сполучної муфти. Фланцеві фільтри, також кріпляться без різьблення і без зварювання. Поєднання виробляється за допомогою особливого фитинга з рівною прокладкою. Цей спосіб рекомендують для труб великого діаметру, від 30 мм.

Грамотний вибір фільтра, а також його своєчасна чистка або заміна - основа якісного функціонування і довголіття трубопроводів і газосжігающего обладнання.